Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke
Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.
Læs mere her
Välkommen till det charmiga Timmerhuset i Hundfjället – din perfekta fjällvistelse!
Endast 50 meter till vackra MTB-leder och fantastiska vandringsstigar, och bara 300 meter till liften under vintern – äventyret väntar precis utanför dörren. Längdspåren ligger endast 100 meter bort och skoterleder finns lättillgängliga. Vi erbjuder även smidig parkering för både skoter och släp vid huset.
Om huset:
Koppla av i den stora bastun för upp till 6 personer eller njut framför den mysiga, magiska kaminen i vardagsrummet. Huset har 3 sovrum med 6–8 bäddar, alla med helt nya madrasser, täcken och kuddar för maximal komfort.
Här finns ett rymligt matbord för 8 personer och ett fullt utrustat kök med XXL-diskmaskin och en ny spis (som ännu inte syns på bilderna).
Stor hall med gott om plats för ytterkläder, torkskåp, snabbt 250 Mbit fiber-WiFi i hela huset samt laddare för elbil precis intill huset (mot tillägg).
För extra komfort finns en modern luftvärmepump i vardagsrummet och element i hela huset.
Skidförråd finns precis bredvid huset. Parkering sker antingen vid huset eller på stor parkering 30 meter bort.
Bo nära backen!
På bara några minuters promenad når ni Hundfjällets liftar – bilen kan stå kvar!
Allt ni behöver inom gångavstånd:
• Frö – En fantastisk restaurang och bar med smakupplevelser utöver det vanliga.
• Bullar & Sånt – Mysigt bageri öppet tidigt på morgonen för färskt bröd och napolitanska pizzor.
• Joängets Våffelstuga – Bästa våfflorna i Sälen och en dold pärla för en prisvärd 3-rätters middag. För större sällskap – boka den privata “kåtan” för en magisk kväll runt elden.
• Tempo – Välsorterad matbutik.
• Hundfjällets Skilodge – Flera restauranger att välja på.
Huset hyrs ut året runt – vår, sommar, höst och vinter.
Oavsett om ni längtar efter snöäventyr, sommarcykling eller lugna vandringar, är detta den perfekta utgångspunkten för ert fjälläventyr.
Välkommen att skicka en förfrågan – jag lovar att göra mitt allra bästa för att er vistelse i Sälenfjällen ska bli oförglömlig!