#39169 - på Stugknuten.com siden 2025-01-28
 8 senge
 90
 11500 SEK/uge

Charmigt hus med sjötomt i naturskön omgivning

Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke

Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.  
Læs mere her

Trevligt hus (ca 75 kvm) med tillhörande fräsch gäststuga (15 kvm) nordost om Halmstad uthyres veckovis.

Njut av stillheten och naturen. Omgivningen bjuder på mysiga skogsrundor och vackert landskap. Det finns gott om bär och svamp. 15 meter från huset ligger
sjön där det finns egen brygga med däck, samt en roddbåt och kanot. Det finns en nybyggd bastu bara några meter från stugan och sjön. Vedeldad pizzaugn finns på tomten för den som vill vara ”italiensk kock” (sommartid). För den som är mer vildmarkssugen, så finns ett rejält (ca 4 pers) vindskydd med utsikt över sjön.

Bottenplan har stora panoramafönster med fantastiskt ljusinsläpp med utsikt över sjön och skogen. Här finns det även en stor härlig braskamin.
Huset erbjuder plats för max åtta personer. På ovanvåningen finns det två rum: båda med dubbelsäng, varav det ena har utsikt över sjön. Det går att separera sängarna i det ena sovrummet. Nyrenoverat badrum med vask, stor spegel, tvättmaskin (gömd i badrumsskåpet) dusch och toa. I gäststugan, som har utsikt över sjön, finns det en dubbelsäng (går att dela) och en våningssäng, där nedansängen är extra bred. Det finns även ett charmigt utedass på tomten.

WiFi finnes. Komplett köksutrustning samt kyl/frys, spis (häll), ugn, mikro, diskmaskin, kaffebryggare, brödrost samt klotgrill (ute). Ved, kökshanddukar, diskmedel och kryddor ingår. 3 st flytvästar till barn. Det finns en del leksaker som får användas t ex, pingis, spel, frisbees, badminton, kubb etc.

Vi hyr ut huset söndag till söndag.


Aktiviteter:
Golf: Halmstad är Sveriges "golfhuvudstad" med sex 18-hålsbanor och ett antal
pay&play banor.

Fiske: Det finns utmärkta fiskemöjligheter i sjön (aborre och gädda). Ni får gärna använda vår
roddbåt eller kanadensare. Det finns även andra fiskesjöar i närheten.

Mountainbike (MTB): Skogen bjuder på mängder av små slingrande skogsvägar och
stigar.

Padel: Det finns gott om hallar/banor i Halmstad och det finns en hall i Oskarström som ligger ca 10 km från stugan.

Loppisrunda: För er som gillar loppis och antik, så finns det gott om möjligheter för detta i trakten.

Några kommentarer från tidigare gäster: "Så sommarsvenskt", "Morgondopp, morgonkaffe och underbar stillhet. Vilket litet paradis", "Så himla bra er stuga
ligger", "Aborre med kantarell funkar det med!"

Notera: Rökning är förbjudet inomhus. Husdjur är ej tillåtet (det finns spår av katt och hund). Huset har en spiraltrappa (hänsyn barn) upp till ovanvåningen. Vi
har en åldersgräns på den som ska stå som ansvarig på 25 år och hyresgästen måste ha egen hemförsäkring.

Med vänlig hälsning
Anders och Agneta
Stugknuten
Sæsoner og prisklasse

Pris per uge fra 11500 SEK

Stugknuten
Faciliteter
Information
  •  Barbequefaciliteter – Klotgrill samt stor öppen brasa vid sjökanten
  •  Hunde ikke tilladt
  •  Ingen rygning indendørs
  •  Mobildækning
  •  Opdelte rum – Tre sovrum (2+2+4)
  •  Udendørs møbler
  •  Udendørssted (terrasse osv.) – Finns ett par oilka grupper
  •  Åbent ildsted
 Køkkenudstyr
  •  Fryser
  •  Køleskab
  •  Madlavningsfaciliteter – Fullt utrustat kök
  •  Mikrobølgeovn
  •  Opvaskemaskine
 Badeværelsefaciliteter
  •  Bad
  •  Sauna
  •  Udendørs
  •  Vaskemaskine
  •  WC
 Tilgængelig tæt på
  •  Bådudlejning – Roddbåt att låna (ingår)
  •  Fiske – Gädda och aborre (släpp gärna i den igen!)
  •  Golf – Finns flertalet golfbanor runt Halmstad
  •  Kanoudlejning – Kanadensare att låna (ingår)
  •  Udendørs svømmefaciliteter (strand) – Badning från egen brygga
  •  Vandreruter – Hallandsleden finns ca 4-5 km från stugan.
Yderligere information

Et råd til lejere når der bookes

Stugknuten
Mangopay
Stripe
BankID
Visa MasterCard
Omocom