#18436 - op Stugknuten.com sinds 2015-11-07
 5 + 2 bedden
 52
 5000 - 9000 SEK/week
(24)

Liftnära fjällstuga i Storhogna, Klövsjö/Vemdalen

Charmig och fräsch fjällstuga i Storhogna/Vemdalen. Ligger avskilt i slutet av återvändsgata med utsikt över en vacker dalgång, bara några minuter från längdspår och backar. Vedkamin och bastu ger den rätta fjällstämningen. Välutrustat kök och matplats för 6-8 personer i rymlig storstuga. Altan i söder med fantastisk morgonsol.

Två separata sovrum, det större med en 160 cm dubbelsäng. Det mindre sovrummet har en "familjesäng" med 120 cm bredd i botten och 80 cm bredd i överslafen. Dessutom en bekväm bäddsoffa med 145 cm brädd i storstugan. Således 5 st egna sängplatser, eller 7 st om man sover två personer i de bredare sängarna.

Vi bor själva i stugan, och hyr ut när vi inte kan vara där. Därav finns vissa basvaror att tillgå vid behov, om man bara fyller på det man tar av. Självhushåll gäller. Ved finns att köpa på säck om så önskas.

Promenadavstånd till fjällhotellet i Storhogna med spa, högklassigt kök och mängder av aktiviteter. 650 m till lift i Storhogna och längdspår "runt knuten". Förutom Storhogna/Klövsjös egna liftsystem, gäller samma liftkort även i Vemdalsskalet och Björnrike som finns på en kort bilresas avstånd.

*Ej rökning eller husdjur.*

Uthyres ffa veckovis lunch till lunch mellan söndag-söndag, andra dagar efter särskild överenskommelse. Möjlighet att boka slutstädning finns, kontakta uthyraren i god tid i så fall. Vi tillämpar bokningsavgift/förskottsbetalning, mer info vid bokningsförfrågan.

Välkomna!


För fler och mer högupplösta bilder finns här: tinyurl.com/q7b5p3c

Vägbeskrivning:
Vg se kartlänk eller kontakta oss för vägbeskrivning.
Stugknuten
Seizoenen en prijzen

Prijs per nacht vanaf 1000 SEK

Prijs per nacht naar 1800 SEK

Prijs per week vanaf 5000 SEK

Prijs per week naar 9000 SEK

Högsäsong:

Vinterperiod.
7000:-/vecka. 1400:-/natt.

"Peaksäsong":

Jul, nyår, sportlov, påsk.
9000:-/vecka. 1800:-/natt.

Lågsäsong:

Sommarperiod: 5000:-/vecka. 1000:-/natt.

Kontakta oss för särskilda önskemål (enskilda dagar, weekends, byte annan dag än söndag, längre tids uthyrning, osv.)
Reviews

De volgende huurders hebben een recensie achtergelaten

Niet-geverifieerde recensie
Patrik S., gehuurd in 2025
Vi var 4 personer som tillbringade sportlovet i stugan i Storhogna. Stugan erbjöd allt vi behövde under vår vecka. Fullt utrustat kök med bonus i form av den där kryddan man glömt hemma eller lite extra havregryn som backup vid sista frukosten. Gott om spel i bokhyllan att samlas runt. Kul! Vi åkte snowboard och gick på tur. Hemmabackarna (Storhogna/Klövsjö) var i stort sett fria från liftköer. Med bil 15-30 min hade vi även tillgång till de lite större systemen i Björnrike och Vemdalsskalet. Vi är mycket nöjda med stugan och området. Johan har dessutom varit en god värd med snabb och tydlig kommunikation.

Algemene beoordeling

Hygiëne

Locatie

Advertentie Beschrijving

Niet-geverifieerde recensie
Annica Eriksson, gehuurd in 2024
Väl fungerande liten stuga. Gångavstånd till högfjällshotellet och M-huset där det bl.a finns en automatbutik öppen 24tim/dygn. Bil för att komma till slalombackarna. Snabba svar från trevlig husvärd. Rekomenderas.

Algemene beoordeling

Hygiëne

Locatie

Advertentie Beschrijving

Niet-geverifieerde recensie
Krzysztof Mazurkiewicz, gehuurd in 2022

Algemene beoordeling

Hygiëne

Locatie

Advertentie Beschrijving

Niet-geverifieerde recensie
Bo Öhlén, gehuurd in 2022
Trevlig enkel stuga med 80-talskänsla. Lugnt läge vid skogsväg. Prisvärd. Trevliga värdar.

Algemene beoordeling

Hygiëne

Locatie

Advertentie Beschrijving

Niet-geverifieerde recensie
henrik nilsson, gehuurd in 2021
Mycket trevlig stuga!

Algemene beoordeling

Hygiëne

Locatie

Advertentie Beschrijving

Stugknuten
Faciliteiten
Informatie
  •  Allergievriendelijk – Inga djur tillåtna.
  •  Aparte slaapkamers
  •  Broadband – Fiber, minst 100mbit, samt Wifi-router.
  •  Hond niet toegestaan
  •  Mobiele dekking – 4G för de flesta operatörerna.
  •  Open haard – Vedkamin
  •  Roken niet toegestaan
  •  Terras
  •  Tuinmeubels
  •  Tv – Inga betalkanaler. HDMI-sladd finns för egen media.
 Keukenspullen
  •  Diepvries
  •  Koelkast
  •  Kookgelegenheid – Fullutrustat kök förutom diskmaskin.
  •  Magnetron
 Badkamerinrichting
  •  Douche
  •  Droogkast – (Endast sko/pjäx-tork finns)
  •  Sauna – För max 4 personer
  •  WC
 Beschikbaar in de buurt
  •  Fietsverhuur
  •  Golf
  •  Hondenslee
  •  Jacht
  •  Langlaufen
  •  Midgetgolf
  •  Overdekt zwembad – Storhogna högfjällshotell och spa.
  •  Paardrijden
  •  Slalom/Snowboard
  •  Sneeuwscooters
  •  Vissen
  •  Wandelmogelijkheden
  •  Wildwatervaren
Overige informatie

Advies voor huurders bij het reserveren

Stugknuten
Mangopay
Stripe
BankID
Visa MasterCard
Omocom