#39515 - op Stugknuten.com sinds 2025-03-17
 10 + 3 bedden
 141
 8000 - 15000 SEK/week

Miljövänlig fjällstuga med utsikt över Hamrafjäll

Deze accommodatie beschikt over de Stugknuten S-veiligheidsmarkering

De Stugknuten S-markering betekent dat uw verhuurder zijn best heeft gedaan om de gang van zaken zo veilig mogelijk te maken. U betaalt voor deze accommodatie per bank of creditcard als u uw reservering maakt. De huur wordt echter pas aan de verhuurder uitbetaald als u heeft uitgecheckt. Deze beveiliging is alleen van toepassing als de boeking en de betaling via het systeem van Stugknuten verlopen.  
Meer informatie vindt u hier

Varmt välkomna hyra vår nya fräscha stuga på Tänndalsvallen. Belägen intill fina skidspår och med gångavstånd till lokala backen och mysiga våffelstugan. Backarna i Tänn- och Funäsdalen finns inom räckhåll, ca 15 min med bil. Det går skidbuss till Bruksvallarna och Ramundbergets backar. För den som gillar längdåkning finns 300 km preparerade spår med anslutning strax utanför stugan. Spåren går både nere i dalarna och uppe på kalfjället. Att ta skidbussen till Bruksvallarna och sedan längdspåret tillbaka över fjället en solig dag blir ett fint minne för livet.

Affär som är öppen vaje dag finns i Hamra 5 km bort, dit man även kan åka skidor för att handla. Funäsdalen som är 15 km bort har affärer och annan service.

Huset har 4 sovrum med totalt ca 12 sovplatser. Det finns 2 sovrum med dubbelsäng och 2 med våningssängar med 120 cm i botten. Extrasängar för barn finns och även bäddsoffa i vardagsrummet. Kök och allrum med stor kamin samt bastu, dusch, toa och stor entré med gott om plats för pjäxor mm på nedre plan. På övervåningen badrum med dusch och toalett, samt 2 av sovrummen och utrymme för umgänge.

Tvättmaskin finns, och även diskmaskin, mikro, teve och möjlighet att ladda elbil.
Fin och fri utsikt från alla rum mot bl a Hamra fjäll. Omgivningarna är lugna och trevliga för både skidåkande och promenader. På sommaren finns det fina vandringsleder och mountainbikespår. Badplats finns någon km bort vid Tänndalssjön.
Stugknuten
Seizoenen en prijzen

Prijs per nacht vanaf 1500 SEK

Prijs per nacht naar 2500 SEK

Prijs per week vanaf 8000 SEK

Prijs per week naar 15000 SEK

Stugknuten
Faciliteiten
Informatie
  •  Aparte slaapkamers
  •  Broadband
  •  Hond niet toegestaan
  •  Laadstation voor elektrische auto
  •  Mobiele dekking
  •  Open haard
  •  Roken niet toegestaan
  •  Tv
 Keukenspullen
  •  Diepvries
  •  Koelkast
  •  Kookgelegenheid
  •  Magnetron
  •  Vaatwasser
 Badkamerinrichting
  •  Douche
  •  Sauna
  •  WC
  •  Wasmachine
 Beschikbaar in de buurt
  •  Langlaufen
  •  Slalom/Snowboard
  •  Wandelmogelijkheden
Overige informatie

Advies voor huurders bij het reserveren

Stugknuten
Mangopay
Stripe
BankID
Visa MasterCard
Omocom